Zabawki dla przedszkolaka

Posted by on paź 29, 2015 in Artykuły

Nikt chyba nie jest w stanie wyobrazić sobie dzieciństwa bez zabawek. Współcześnie kupno zabawki jest dla rodzica często wyzwaniem, ponieważ w sklepach jest bardzo duży wybór i tak naprawdę nie wiadomo, na co zwracać uwagę. Oczywiście liczy się estetyka przedmiotu, jego funkcje, ale jeżeli chodzi o zabawki dla dzieci to ważniejsze jest, aby spełniały wszystkie normy i wymogi bezpieczeństwa.

Czy zabawki służą tylko do bawienia? Są to przedmioty, które powinny wpływać pozytywnie na wyobraźnię dziecka, na jego małą motorykę i funkcje poznawcze. Dlatego wybór zabawek jest często trudny.

W sklepach jest wiele propozycji zabawek, zatem jak wybrać prawidłowo? Dla młodych, niedoświadczonych rodziców drogowskazem mogą być nie tylko wskazówki innych mam i tatusiów, ale także literatura. Na rynku księgarskim dostępne są książki, których można znaleźć nie tylko porady dotyczące pielęgnacji malucha czy jego karmienia. Warto wybrać wydawnictwo, w którym poruszane są również tematy prawidłowego wychowania i wpływu na rozwój malucha. Tego rodzaju poradniki mogą dać podpowiedź, jaką zabawkę wybrać dla chłopca czy dziewczynki, jak dopasować zabawkę do wieku dziecka, na co szczególnie zwrócić uwagę. Często autorzy książek dokonują charakterystyki danego przedmiotu szukając jego wad i zalet, a to może wpłynąć na przyszłe zakupy rodziców czy dziadków.

Dobra zabawka, czyli jaka?

Bardzo często kupując zabawkę dla dziecka kierujemy się tylko aspektem wizualnym, dlatego czasem przed zakupami, zwłaszcza, gdy chcemy kupić zabawkę droższą warto sięgnąć po literaturę, dzięki której zakup okaże się trafiony.

Autorzy specjalistycznej literatury to w większości praktycy, dlatego warto zaufać ich radom i podpowiedziom. Według specjalistów zabawka musi być dobrana do wieku dziecka. Ważne są kolory, faktura, może dźwięki, ponieważ dzieci uczą się poprzez zabawę. Dla przedszkolaków należy wybierać zabawki edukacyjne, interaktywne. Oczywiście bez względu na wiek dziecka wszystkie kupowane przedmioty, bo nie tylko zabawki muszą mieć odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Każda zabawka musi być stabilna i wykonana precyzyjnie.

Trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. W większości zabawek dominuje plastik, ale coraz bardziej popularne ze względu na aspekt ekologiczny są zabawki drewniane. Jednak kupując zabawki wykonane z drewna trzeba zwracać uwagę na ich wykonanie i farbę czy bejcę wykorzystaną do pomalowania – wszystkie materiały użyte do wykonania zabawki muszą być nieszkodliwe dla środowiska i otoczenia.

Zabawki drewniane dla dzieci można wykonać samodzielnie w domu. Jednak potrzeba do tego nie tylko specjalnych umiejętności, ale także narzędzi i oczywiście pomysłu. Tutaj znowu może sprawdzić się dobra książka z wzorem zabawki i instrukcją jej wykonania. Czasem do zrobienia np. klocków czy samochodu wystarczy duży kawałek drewna i kolorowa farba, a z narzędzi piła, grubo ziarnisty papier ścierny i chęci rodzica. Zabawki drewniane są znacznie trwalsze niż te z plastiku, potrafią przetrwać dziecięce zabawy i służyć nawet przez kilka lat. Ich wygląd jest oryginalny i są w większości pozbawione małych elementów, a to jest dużą zaletą, bo nie ma możliwości, że maluch np. zakrztusi się jakąś częścią.