Nowoczesny design, – co to znaczy?

Posted by on paź 29, 2015 in Artykuły

Czym jest design? Definicja designu jest niejednoznaczna i niezwykle szeroka. Jest to termin, który coraz częściej pojawia się w ekskluzywnych salonach meblowych, czasopismach, które podejmują tematykę aranżacji wnętrz. Słowo design jest szczególnie popularne i często używane przede wszystkim w kontekście mebli, ale nie tylko, ponieważ design to także lampy, lustra czy szkło. W polskiej branży projektantów wnętrz design jest określany, jako sztuka użytkowa czy wzornictwo. Jakie jest zadanie designu? Ogólnie jest to wygląd konkretnego przedmiotu, który powstał w wyniku projektu. Najczęściej projekt zakłada wytwarzanie innych egzemplarzy, ale w tym przypadku nie jest istotna ich ilość, a jedynie idea powielania. Często jeden projekt jest zapożyczeniem cech wizualnych kilku dziedzin sztuki i dlatego mówi się o designie futurystycznym, klasycznym czy nowoczesnym. Główny cel designu to połączenie w danym przedmiocie dwóch cech, a mianowicie ergonomii i wyglądu.

Cechy nowoczesnego designu

Dla zainteresowanych nowoczesnym wzornictwem na rynku księgarskim dostępne są książki, które mogą być niezastąpionym źródłem informacji na temat designu. Warto jest znać niektóre zagadnienia z tak rozległej dziedziny, jaką jest wzornictwo. Odpowiednio wybrana literatura może krok po kroku przeprowadzić czytelnika po głównych nurtach, zapoznać z cechami charakterystycznymi i głównymi przedstawicielami poszczególnych stylów, a także ich projektami. O designie mówi się, że nie jest tylko formą, ale także językiem, który dzięki tematycznym książkom może stać się zrozumiały dla każdego. Dobre i fachowe wydawnictwa powinny być opatrzone profesjonalnymi fotografiami, dzięki którym zapoznanie się z konkretnym stylem stanie się znacznie łatwiejsze. Tego rodzaju książki często stają się przewodnikami w odszukiwaniu i definiowaniu nietuzinkowych i kreatywnych rozwiązań.

Meble czy dodatki w nowoczesnym wzornictwie cechuje pełen ascetyzm, czyli im mniej tym lepiej. Kolejną cechą jest funkcjonalność, ponieważ w założeniu nowoczesnego designu funkcja powinna wyprzedzać formę. Bardzo często tego rodzaju projekty kojarzone są z prostotą, która jednak nie wyklucza oryginalności, a np. meble są innowacyjne i niepowtarzalne w swojej konstrukcji czy kolorystyce. Oryginalność dotyczy także łączenia ze sobą różnych materiałów i tworzyw, najczęściej królują powierzchnie połyskliwe, a więc szkło i lakier czy metal i drewno. Kolejną cechą charakterystyczną jest wykorzystanie w projekcie linii pionowych i poziomych. Dlaczego pion? Ponieważ łączony jest z poczuciem dynamizmu, a dodatkowo wykorzystanie linii pionowych powoduje optyczne powiększenie wnętrza. Dlaczego linie poziome? Ponieważ poziom kojarzony jest ze statyką i projekty gwarantują użytkownikowi wyciszenie i uspokojenie. Mimo tego, że nowoczesny design to industrializm, czyli niekonwencjonalne wnętrza np. pofabryczne z odsłoniętymi cegłami na ścianach, to jednak powinien nawiązywać do tradycji. W albumach gdzie królują nowoczesne wnętrza bardzo często widoczny jest swoisty dialog przeszłości z przyszłością. Nowoczesność to także ukłon w stronę ekologii to wykorzystanie naturalnych materiałów.