Zabawka z drewna – zrób to sam

Posted by on paź 29, 2015 in Artykuły

Współczesne zabawki dla dzieci to często nowoczesna technologia, najnowocześniejsze materiały i nietuzinkowe rozwiązania. Jednak pomimo szerokiego wyboru nadal w cenie są klasyczne zabawki drewniane. Zabawki wykonane z drewna posiadają wiele zalet, których nie mają nowoczesne zabawki nawet te od największych i najpopularniejszych producentów. Bardzo często zabawki drewniane stają się alternatywą dla plastikowych zabawek, które posiada prawie każdy, ponieważ są produkowane taśmowo.

Przede wszystkim ekologia

Zabawki drewniane to sto procent natury są ekologiczne, a to jest czynnik, który staje się coraz bardziej ważniejszy dla wielu rodzin. Ich inną zaletą, którą kierują się rodzice przy wyborze zabawek dla swoich pociech jest bezpieczeństwo. W większości zabawki wykonane są z jednego kawałka materiału, nie posiadają też drobnych elementów, które maluch może np. połknąć. Zabawki drewniane mają oryginalny design i bardzo często prezentują się znacznie lepiej niż zabawki plastikowe. Drewno jest także trwałym tworzywem, dlatego zabawki mogą służyć dziecku przez dłuższy czas. Czasem tą samą drewnianą zabawką bawi się kilka pokoleń.

Jak zrobić samemu zabawkę z drewna?

Każdy rodzic, który w swoim domowym warsztacie posiada odpowiednie narzędzia może spróbować stworzyć dla swojej pociechy coś swojego, niepowtarzalnego. Na temat rodzaju drewna, którego najlepiej użyć do wykonania zabawki można poczytać nie tylko w Internecie, ale także w tej tematyce można kupić książki. Oczywiście sama literatura nie wystarczy, bo aby wykonać samodzielnie drewnianą zabawkę potrzebne są odpowiednie umiejętności, ale poradnik może być podstawą do wykonania czegoś, co spodoba się dziecku. Jeżeli posiadamy narzędzia i kawałki drewna, ale rękodzieło nie jest naszą domeną to można zrobić najprostszą zabawkę, czyli klocki. Ich konstrukcja nie jest trudna, a wystarczy je odpowiednio pomalować czy przyozdobić i staną się atrakcją dla każdej pociechy. Inne zabawki, które zdolny i wytrwały rodzić może wykonać sam to np. samochód, czy wagoniki do pociągu, albo lalka. Gdy rodzic nie ma pomysłu na to, co zrobić może znowu odwołać się do książek, w których na pewno znajdzie wiele ciekawych propozycji i rozwiązań. Warto wybrać poradnik, w którym obok treści, szczegółowych opisów znajdą się także fotografie, dzięki którym wykonanie przedmiotu może być łatwiejsze.

Zrobimy klocki

Na początek trzeba zainwestować w literaturę, która krok po kroku wyjaśni rodzicowi, jakie narzędzia, materiał będzie mu potrzebny. Do wykonania klocków nie potrzeba wiele – oczywiście kilka dużych kawałków drewna, pilnik, piłka, materiały ścierne i lakier lub bejca. Bardzo ważne jest to, jaki kształt mogą mieć klocki – według autorów poradników najprostsze do wykonania są prostopadłościany, a także bryły, których podstawą są trójkąty. Są to kształty, z którymi powinien poradzić sobie każdy amator. Jeżeli decydujemy się na bardziej skomplikowane kształty to tu przydadzą się zaawansowane narzędzia np. tokarka. Późniejszy krok to wyrównanie powierzchni przy pomocy papieru ściernego i pilnika, następnie jak radzą autorzy książek uzyskane bryły trzeba odtłuścić i na koniec pomalować na wybrany kolor. W literaturze tematu rodzic znajdzie na pewno informacje, że materiałem powinno być drewno okorowane, ponieważ surowe drewno może zostawiać np. drzazgi niebezpieczne dla dziecka