Rękodzielnictwo ludowe – sztuka łowicka

Rękodzielnictwo ludowe – sztuka łowicka

Posted by on paź 29, 2015 in Artykuły

Każde rękodzieło bez względu na to czy artystyczne – użytkowe czy ludowe to nie tylko przedmiot, ale swoisty kanał transferu przeszłości do teraźniejszości i przyszłości. W świecie ogarniętym elementami kultury miejskiej, gdzie społeczeństwo pochłania technologia, a otoczenie jest w pełni zglobalizowane, folklor staje się przekaźnikiem tradycji, wierzeń, przekonań i wartości. Ponieważ kultura ludowa jest w każdej niemal kulturze fundamentem i źródłem rozwoju cywilizacyjnego całych społeczeństw, często powoduje także wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.

Czym jest kultura ludowa? Obejmuje nie tylko rękodzieło, ale także szeroko pojmowaną sztukę ludową. Jaka jest różnica pomiędzy rękodzielnictwem, a sztuką ludową? Rękodzieło to przedmioty, które wytwarza się w tradycyjny sposób, oczywiście posiadają wysokie walory estetyczne i posiadają cechy charakterystyczne dla danej grupy etnicznej i jej regionu. Natomiast sztuka ludowa to całokształt twórczości artystów i rzemieślników ludowych. Sztuka ludowa to mogą być meble, biżuteria, rzeźby, ale także legendy, poezja i obrzędy ludowe. Przedmioty te nie są tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i użytkowe. Dobra sztuka ludowa wpływa na sferę emocjonalną, estetyczną, rozrywkową, a także wychowawczo – etyczną odbiorcy. Rękodzieło stanowiło element aktywności gospodarczej każdej wiejskiej rodziny.

Sztuka Łowicza

Jedną z bardziej rozpoznawalnych grup etnicznych w kraju jest grupa łowicka i jej kultura. Jest to silnie wyodrębniona, wciąż żywa kultura lokalna, która charakteryzuje się nie tylko folklorem, ale też gwarą i oczywiście rękodzielnictwem rozpoznawalnym nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie. W 1933 roku na łamach czasopisma National Geographic ukazał się artykuł z kolorowymi fotografiami, który opisywał kulturę łowicką, a sam Łowicz został określony mianem kolorowej stolicy polskiej wsi.

Jeśli ktoś nie był w Łowiczu i nie zetknął się na żywo z tą kulturą to może sięgnąć do literatury, która opisuje nie tylko elementy charakterystyczne dla tej oryginalnej sztuki, ale też jej historię, źródła. Warto zainwestować w kolorowe albumy, ponieważ oglądanie sztuki łowickiej na czarno białych ilustracjach nie odda pełnego uroku tych małych dzieł sztuki. W książkach czytelnik zapozna się również z głównymi twórcami i ich pracami. Dla pełnego poznania tego regionu można kupić książki, w których w treści i zdjęciach został przedstawiony cały łowicki region jego zabytki, atrakcje turystyczne. Miłośnicy sztuki ludowej mogą także zainteresować się wydawnictwami, które krok po kroku pokazują i uczą jak tworzyć np. słynne pająki łowickie. Przewodniki po kulturze Łowicza zapoznają amatorów tej kultury z techniką łowickiego haftu, ale także z tańcem i przede wszystkim oryginalnym strojem ludowym, który jest uważany za wizytówkę ludowej mody.

Co ciekawe, a zarazem bardzo ważne, umiejętności, tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie i są kontynuowane przez całe klany rodzinne, a wynika to między innymi z tego, że nie istnieje szkoła przekazująca techniki związane ze sztuką ludową.