Jak zacząć szydełkować?

Posted by on paź 29, 2015 in Artykuły

Szydełkowanie może stać się idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jednak tego rodzaju technika wymaga zwłaszcza dla początkujących cierpliwości, systematyczności w nauce i kreatywnego podejścia. Nauka szydełkowania powinna się rozpocząć od wyboru szydełka i materiału, z którego będziemy tworzyć. Ponieważ innego narzędzia będziemy potrzebować do zrobienia sukienki, jeszcze innego do wykonania torebki i zupełnie innego do stworzenia biżuterii. Oczywiście równie istotny jest rodzaj włóczki i nie chodzi tylko o kolor, ponieważ to kwestia indywidualna, ale ważna jest jej grubość i faktura.

Skąd czerpać wiedzę? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej literatury, z której można się dowiedzieć wszystkiego nie tylko na temat rodzaju szydełka, ale także umiejętności dobierania rodzaju włóczki do planowanej pracy. Dla początkujących najbardziej odpowiednie będą książki, które krok po kroku nauczą technik szydełkowania. W sklepach z włóczkami i innymi akcesoriami dostępna jest literatura, która może podpowiedzieć ciekawe wzory na różne okazje. Warto zainwestować w książki, w których są nie tylko różnorodne wzory, ale też dokładny opis techniki, którą należy wykorzystać przy ich wykonaniu. Dla osób interesujących się wykonywaniem prac na szydełku polecane są książki w formie poradników opatrzone dużą ilością fotografii i schematów wykonywania konkretnego wzoru, kształtu.

Od czego zacząć?

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z szydełkowaniem nie powinny zaczynać od wykonywania skomplikowanych prac. Książki dla początkujących szydełkowiczów proponują, jako pierwszą pracę wykonanie szalika, ponieważ jest to jedna z łatwiejszych rzeczy do wykonania na szydełku. Do nauki nie należy wybierać bardzo grubych włóczek, ani bardzo cienkich, bo mogą sprawić więcej kłopotów i szybko nas zniechęcić do kolejnych kroków. Optymalna długość to około 200 – 300m na 100g. Kolejnym istotnym czynnikiem, który ułatwi wykonanie pierwszej pracy jest kolor włóczki i tu polecane są jak najjaśniejsze barwy, bo nie chodzi o estetykę, a o łatwość obserwowania wykonanych oczek. Jeżeli naszym pierwszym dziełem ma być szalik to powinniśmy wybrać włóczkę delikatną w dotyku i miękką. Nie należy używać materiałów z dużą zawartością wełny, zwłaszcza owczej, ponieważ szalik będzie się nie tylko filcował, ale też będzie nieprzyjemny dla skóry naszej szyi. Taka włóczka może być wykorzystana przy robieniu np. zabawek. Nie są polecane także włóczki z dużą ilością akrylu, które w trakcie noszenia mogą się mechacić. Jaką zatem wybrać włóczkę? Najlepiej sprawdzi się włóczka z zawartością mikrofibry, bawełny, wiskozy czy jedwabiu. O składzie włóczki dowiemy się z banderoli, którą włóczka jest owinięta. Taka banderola jest skarbnicą informacji o kupowanym przez nas materiale, np. można się dowiedzieć, jaka grubość szydełka jest zalecana czy ile gramów włóczki będzie potrzebne do wykonania bluzki. Nie tylko fachowa literatura czy czasopisma mogą dawać cenne rady, ale także sprzedawca w sklepie powinien rozwiać nasze wszelkie wątpliwości. Dlatego idąc do sklepu nie bójmy się pytać celne rady na pewno ułatwią naukę szydełkowania.