Rzemiosło artystyczne, czyli?
Idealnym źródłem informacji na temat rzemiosła artystycznego są książki, z których można dowiedzieć się nie tylko o historii tego fachu, ale także o cechach charakterystycznych dla danego regionu kraju. Oczywiście autorzy książek na wstępie definiują określenie rzemiosło. Właśnie na podstawie literatury tematu można dowiedzieć się, że rzemiosło artystyczne to inaczej sztuka użytkowa, której głównym założeniem jest wytwarzanie przedmiotów użytkowych o dużych walorach estetycznych. Najczęściej są to przedmioty zrobione w warsztatach rzemieślniczych, przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów i narzędzi. Z książek można się także dowiedzieć, że rzemiosło artystyczne to głównie rękodzielnictwo wysokiej jakości, dowiadujemy się, że często jest to rękodzieło niewystępujące w wielu egzemplarzach, wykonywane na indywidualne zamówienia. Autorzy książek starają się także przybliżyć czytelnikowi zainteresowanemu tematem sylwetki twórców, którzy często są mistrzami w swoim fachu. Albumy to także liczne, kolorowe ilustracje, dzięki którym można wejść w piękny świat sztuki użytkowej, który jest tworzony ludzką ręką.
Jak sztuka
Produkty rzemiosła artystycznego to w większości małe dzieła sztuki, chociaż ich głównym założeniem jest funkcjonalność. Meble, biżuteria, lampy czy dodatki do wnętrz dzięki temu, że są wykonane z tworzyw o wysokiej jakości, a w ich wykonaniu widoczny jest kunszt artystyczny, to ich cena często przewyższa cenę mebli produkowanych w fabrykach. Sztuka użytkowa jest określana mianem przemysłu kreatywnego, a to powoduje, że wymaga się od twórcy dużej wiedzy i znajomości np. właściwości tworzywa. Produkty rzemiosła artystycznego są nie tylko unikatowe, ale także wartościowe, dlatego zaliczane są do towaru luksusowego.
W rzemiośle artystycznym przeważa rękodzieło, czyli wyrób rzeczy w nieprzemysłowym sposób. Rękodzieło to oczywiście walory artystyczne, ale także motywy, które odnoszą się do kultury danego regionu. Co zalicza się do rękodzieła? Szydełkowanie, garncarstwo, hafciarstwo, wikliniarstwo, bibułkarstwo i oczywiście wyroby z drewna tworzone metodą chałupniczą, czyli przy zastosowaniu klasycznych metod tworzenia.
Rzemiosło artystyczne, a ludowe
Osoby, które interesują się rzemiosłem artystycznym powinny orientować się w elementach jakie odróżniają je od rzemiosła ludowego. Na rynku wydawniczym można znaleźć albumy z przedmiotami sztuki ludowej, autorzy opisują materiały, narzędzia i metody twórców ludowych. Zatem czy przedmioty ludowe są podobne do tych artystycznych? Rzemieślnik, którego domeną jest rzemiosło artystyczne określany jest mianem artysty. Materiały, z których tworzone są przedmioty to materiały nie tylko trwałe, ale i szlachetne np. skóra, emalie, szlachetne szkło witrażowe, natomiast twórca sztuki ludowej bardzo często tworzy przy użyciu materiałów, które są ogólnie dostępne np. może to być drewno, kora drzew, wiklina czy pióra. Artysta rzemieślnik to osoba, która posiada specjalistyczne uprawnienia tzw. uprawnienia mistrzowskie, ma nie tylko wiedzę, ale też własną technikę i praktykę w swojej specjalizacji. Artysta ludowy to bardzo często samouk, który wykorzystuje technikę niewymagającą wiedzy na temat sztuki i kultury. W literaturze tematu można znaleźć odniesienie do historii i tak rzemiosło artystyczne ma swoje korzenie w sztuce szlacheckiej i mieszczańskiej, a sztuka ludowa swoje źródła ma związane z kulturą wiejską.
Najnowsze komentarze