Przede wszystkim lawenda, czyli styl prowansalski
Prowansja najczęściej kojarzona jest z malowniczymi krajobrazami, z ciepłem promieni słonecznych, winem i oczywiście fioletowymi polami lawendy. Jest to trend odwołujący się do wizji sielskiej wsi i domowego ciepła. Głównym motywem dekoracyjnym są kwiaty, pęki ziół, kiście winogron i delikatne najczęściej drewniane rzeźbienia. Ten design odnajdzie się we wnętrzach jasnych, jest polecany osobom, którym zależy na osiągnięciu harmonii i spokoju w domowym zaciszu.
Kolory
Ponieważ jest to styl delikatny, dlatego też używa się kolorów z palety barw jasnych np. odcienie żółci, błękit i oczywiście fiolet. Jednak motywem wiodącym jest biel, która może stanowić tło dla ciepłej oliwkowej zieleni, jasnego odcienia fioletu czy słonecznego koloru żółci. Jeśli chodzi o kolorystykę ścian to głównym założeniem tego stylu jest pozyskanie powierzchni, która będzie miała kojący wpływ na psychikę domowników.
Meble
Meble prowansalskie inaczej zwane meblami bielonymi są wykonywane najczęściej z drewna, które jest malowane, może być przecierane na różne odcienie bieli. Znakiem rozpoznawczym mebli w tym stylu są ornamenty dekoracyjne. Bardzo często spotyka się także meble kute z żelaza, które są formą rękodzieła artystycznego. Prowansalskie meble to prostota, ale zarazem oryginalność, proste konstrukcje, ale połączone z wyszukanymi dodatkami. Rzeźbienia na meblach to głównie motywy florystyczne.
Nietuzinkowe dodatki
Bardzo duży wpływ na pełną ekspozycję stylu mają właściwie dobrane dodatki. Styl prowansalski to często rękodzieło, a więc kunsztownie zaplatane koszyczki wiklinowe najczęściej malowane na biało, doniczki ceramiczne, fantazyjne butle, szklane wazony, drewniane skrzyneczki. Dodatki są tak delikatne, że nie razi ich duża ilość w jednym pomieszczeniu. Jednak trzeba uważać, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku. Nie należy zapominać o podłodze, na której powinien znaleźć się pasujący do kolorystyki dywan lub chodnik np. grubo pleciony. Dużą rolę w tym stylu odgrywa także oświetlenie. Na drewnianych półkach idealnie odnajdą się np. zapachowe świece czy stare lampy naftowe, ale uzupełnieniem wnętrza będzie np. żeliwny żyrandol czy naścienny kinkiet w formie finezyjnie zaprojektowanych świeczników.
Metoda decoupage
Zdobienia mebli czy dodatków to istotny element stylu prowansalskiego. Bardzo popularną metodą jest decoupage. W księgarniach stacjonarnych czy internetowych dostępne są książki, które krok po kroku wyjaśniają czym jest metoda decoupage. W literaturze znaleźć można historię tej metody, która swe początki ma już w starożytności, ponieważ już w starożytnych Chinach przedmioty zdobiono elementami wyciętymi z papieru. Jest to technika, którą można zdobić przedmioty w warunkach domowych to warto zakupić poradniki, albumy, dzięki którym odkrywanie jej tajników stanie się przyjemnością. W książkach czytelnik znajdzie nie tylko wskazówki do pracy tą metodą, ale także liczne propozycje zdobień, które pobudzą kreatywność i pozwolą stworzyć oryginalny przedmiot. Decoupage pozwoli na to, aby stać się nie tylko artystą, ale także projektantem.
Najnowsze komentarze