Lekcja szydełkowania

Posted by on paź 29, 2015 in Artykuły

Szydełkowanie to technika, która wymaga nie tylko dużej dozy cierpliwości, kreatywności, ale też znajomości tematu. Ponieważ jest wiele wzorów, które można wykonać na szydełku, warto najpierw zainwestować w książki, które krok po kroku pokażą jak prawidłowo i z przyjemnością wykonywać robótki na szydełku. W księgarniach, ale też w sklepach z akcesoriami do szydełkowania czy robienia na drutach może też kupić literaturę, w której każdy znajdzie nie tylko wzór dla siebie, ale też pozna technikę jego wykonania. Ważne też jest, aby doczytać, jakie szydełko należy kupić i jaki materiał sprawdzi się najlepiej. Dobrym wyborem będą książki z dużą ilością ilustracji i opisów technik.

Odpowiednia włóczka

Przeglądając wzory z książek nie musimy odwzorowywać wszystkiego w pełni, jeśli chodzi o kolorystykę. Dla początkujących polecane są włóczki w jasnych kolorach, ponieważ wtedy łatwiej zobaczyć oczka. Ważna jest również właściwa grubość i faktura materiału. Włóczka nie powinna być ani zbyt gruba, ani zbyt cienka. Do wykonania szalika warto wybrać włóczkę, która będzie delikatna i miła w dotyku np. z dodatkiem mikrofibry czy bawełny. Osoby szydełkujące odradzają wełnę owczą, ponieważ jest nieprzyjemna dla skóry ciała, a to w przypadku np. szalika czy rękawiczek jest istotne i dodatkowo przy niewłaściwym praniu może się np. skurczyć.

Wybieramy szydełko

Po wyborze i zakupie włóczki trzeba dobrać właściwe szydełko. Często na etykietach dołączonych do włóczki jest napisana propozycja grubości szydełka. Warto, więc kierować się propozycją producenta. Niestety wszystkie wzory szydełkowania są przeznaczone dla osób praworęcznych, a próby przerabiania wzorów dla osób posługujących się lewą ręką najczęściej kończą się niepowodzeniem.

Ceny szydełek zależą od materiału, z którego zostały wykonane. Nie należy kupować jak najtańszych, które mogą mieć ostre krawędzie, mogą być źle wykończone, a to skutkuje np. szarpaniem włóczki. W fachowej literaturze autorzy odradzają używanie szydełek wykonanych z plastiku i pustych w środku, ponieważ bardzo szybko mogą się złamać. Popularne wśród użytkowników są szydełka z białą rączką, do której jest wklejona metalowa część z haczykiem. Inne często kupowane szydełka to w całości metalowe, drewniane czy zrobione z trwałego akrylu. Każde szydełko musi być długością dopasowane do kształtu dłoni, czyli nie może być zbyt długie i zbyt krótkie. Właściwie dobrana długość szydełka nie będzie przeszkodą w wykonywaniu precyzyjnych ruchów dłonią. Ważny jest również numer szydełka im jest wyższy tym sploty są większe.

Czytanie schematów

Żeby prawidłowo posługiwać się szydełkiem w pierwszej kolejności trzeba zrozumieć schematy, które są dołączone do danego wzoru. W tym przypadku dobre książki będą nieocenioną pomocą. W każdym schemacie znak jest przyporządkowany danemu rodzajowi oczka. Jeden znak oznacza jedno oczko, a jeden rząd znaków oznacza jeden rząd oczek. Co bardzo ważne to to, że rzędy nieparzyste są czytane od prawej do lewej, a rzędy parzyste odwrotnie. Gdzie znaleźć numery rzędów? Są one umieszczane przy krawędziach i wzrastają od dołu do góry. Początek z oczek łańcuszka jest także zaznaczany. Każdy kolejny rząd pracy powinno się zaczynać ilością oczek zaznaczoną na schemacie.